צמחי מרפא - פתיח

רפואת הצמחים - פיטותרפיה (ריפוי באמצעות צמחים)

היא אחד המקצועות הרפואיים הקדומים ביותר הידועים לאדם. בתחילה לא היה הבדל בין איסוף צמחים למאכל לבין איסוף צמחים לצרכי ריפוי, במיוחד כשרוב מזונו של האדם היה ממקורות צמחיים.

כבר משחר התרבות האנושית סבל האדם ממחלות שונות, ולכן סביר להניח שתוך כדי ניסוי וטעייה החל לגלות ערך רפואי בצמחים שונים כבר בתקופות פרהיסטוריות.הרופאים הקדמונים היו רופאי עשבים (Herbalists). שימוש בצמחים למטרות ריפוי היה נפוץ מאוד בתרבויות העתיקות של יוון, רומי, המזרח התיכון והמזרח הרחוק. הטבע היה בית המרקחת הראשון בעולם.

בתקופה האשורית, לפני 6000 שנה התגלתה רשימה של תרופות צמחיות המכילה כ- 250 צמחי מרפא. בין צמחי המרפא החשובים היו הפרג ,הליקוריץ (שוש קרח) ושמן שקדים. במצרים העתיקה התגלה בשנת 1802 ספר פפירוס,שנכתב בשנת 1150 לפני הספירה ובו 800 תרופות צמחים הידועות היום בשימוש כתרופה או כתבלין.

בפרמקופיאה ההודית קיבץ העורך, סוסרוטה, רשימה של 700 צמחי מרפא, רבים מהם סמים מרדימים וגורמי הזיות.
הפרמקופיאה הטיבטית מגוונת מאוד. לפי האגדה חיבר אותו בודהה בכבודו ובעצמו. בראשיתו כתוב: "הכול בטבע יפה לרפואה. אם נתבונן בטבע כרופא המחפש חומרי רפואה ניווכח שאנו חיים בעולם של תרופות". רוב התרופות הסיניות היו מעולם הצומח. החלק העליון של הצמח שימש לריפוי האיברים העליונים של הגוף, הגבעול שימש לריפוי החלק האמצעי של הגוף, השורש שימש לריפוי מחלות רגליים.

היפוקרטס היווני, הנחשב לאבי הרפואה ( 377 - 462 לפנה"ס), השאיר תיאורים של 400 צמחי מרפא.הסגולות הרפואיות של הצמחים נובעות מהימצאות כמויות זעירות של חומרים פעילים בעלי השפעה פיסיולוגית על תהליכים החלים בגוף.

המחקר בתחום צמחי המרפא הולך ומתרחב ורפואת הצמחים הפכה לתחום מחקר צעיר וחלוצי שבמהלכו הולך ומצטבר ידע חדש על חומרים פעילים ועל מנגנון הפעולה שלהם בתוך הצמח. גוברת ההכרה שהאדם אינו מסוגל לייצר את שפע המרכיבים המיוצרים על ידי הצמחים בעזרת האנרגיה העומדת לרשותם.

עולם הצומח, המונה כ- 300,000 מינים, מהווה מקור בלתי נדלה לחומרי טבע חדשים ולמרכיבים כימיים בעלי פוטנציאל רב לאדם כמקור לייצור תרופות חדשות. ציבור רב של מטופלים ורופאים בוחר בצמחי מרפא כאמצעי טיפול ראשוני במסגרת טיפול עצמי ביתי קל יותר וטבעי יותר, לפני שהוא פונה לתרופות.
בחירה זו באיכות חיים ובבריאות מחייבת התייחסות מקצועית מיוחדת לצמחים נטולי השפעות לוואי שמועילים מבלי לסכן.

תגיות

כתוב תגובה

השם שלך:

דוא"ל:

תגובה: הערה: HTML לא פעיל!

הקלד את הקוד המופיע בתמונה שלפניך: